28,50 €
Mužný rizling s veľkou komplexnosťou, silou a jemnou dĺžkou. Mladistvá a hravá vôňa broskyne, ružového grapefruitu, sušených marhúľ, s kvetinovými tónmi. Elegantné, jemné na podnebí, so živou kyselinkou, jemnou mineralitou a dlhým, objemným záverom.
Produkt môžete zakúpiť tu
Vyzrievanie vína vo veľkom drevenom sude
Analytika
Alkohol: 13 % obj
Zvyškový cukor: 4,2 g/l
Kyselina: 5,8 g/l
Archivačný potenciál: 18-30 rokov
Kombinácia s jedlom: S bielym mäsom, rybami a morskými plodmi
Charakteristika lokality
Celková plocha: 48,7 hektára Vinárstvo Künstler z nej vlastní: 9,6 ha
Poloha
Názov Hölle je odvodený od slova „Halde“, čo znamená „strmá hora, svah, úbočie“, takže nie je možné prekladať ho ako peklo (očistec). Až do 13. storočia vlastnila toto miesto kolínska kapitula, ktorá Hochheim predala v roku 1273 arcibiskupstvu Mainz spolu s „pôdou a ľuďmi“. Vinohrad sa zvažuje s 15 % sklonom ku rieke Mohan. Rozprestiera sa po južnej riečnej terase na brehu s úrodnými diluviálnymi sedimentmi na treťohorných vápencoch. Vinicu charakterizuje mimoriadne teplé podnebie, chránené svahom a odrazom slnečných lúčov od vody Mohanu. Z tejto lokality pochádza najstaršia písomná zmienka o odrode rizling na svete z roku 1435.
Víno: sila a dochuť
Vína vykazujú mineralitu a kyselinku harmonizovanú s príjemnou súhrou ovocia a korenia. V mladosti bývajú zatvorené. Majú však enormný potenciál starnutia a potom vykazujú nielen veľký objem, ale aj minerálnu kyslosť. Rastú tu vína obrovskej sily a minerality, ktoré sa na podnebí spájajú a vytvárajú chutnú synergiu. Vína, ktoré si svojim mladistvým elánom získali mnohých skúsených znalcov.
Podložie
Asi pred 18 až 33 miliónmi rokov sa ílovité jemné usadeniny usadili v stojatej vode treťohorného mora. Okrovo sfarbený cyrénsky slieň tvorí tvrdé podložie Hölle. To pozostáva z najjemnejších čiastočiek hliny a veľkého množstva vápna. Tvorí hustý substrát, ktorý zadržiava presakujúcu vodu a tvorí prekážku v raste koreňom viniča. Hlinený slieň pokrýva prach z doby ľadovej. Sypká hnedá sprašová hlina má vyrovnávajúci účinok. Vinič tu dostáva dostatok vody a vzduchu. Nad ním je ornica, sfarbená do čierno-hneda od humusu a naneseného kompostu.